Oficjalna strona piłkarskiej reprezentacji Polski Diabetyków.

W dniach 24-31 Lipca 2016 roku odbyło się największe piłkarskie Święto z udziałem Diabetyków, czyli Mistrzostwa Europy w Futsalu osób z cukrzycą. W tym roku gospodarzem całej imprezy była Bośnia i Hercegowina. Dokładniej Mistrzostwa odbyły się w samej stolicy czyli w Sarajevie. Polska Reprezentacja Diabetyków mogła wziąć udział w Diaeuro 2016 dzięki partnerowi Firmie Novo Nordisk Pharma – producentowi między innymi insuliny.

Wyjazd

Już 23 lipca niektórzy z drużyny wyjechali z domu we wczesnych godzinach porannych, aby dotrzeć do Rzeszowa na godzinę 16, skąd wyjeżdżała reprezentacja. Do Sarajewa dotarliśmy ok godziny 10:00, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w Archidiecezjalnym Centrum Duszpasterstwa Młodzieży im. Jana Pawła II, które zostało oddane do użytku kilka tygodni wcześniej. Razem z nami zostały zakwaterowane drużyny z Węgier, Słowenii i gospodarze turnieju wraz z wolontariuszami obsługującymi wydarzenie.

Reszta drużyn miała zakwaterowanie w wiele gorszych warunkach.

Pierwszy Mecz

24 Lipca odbyło się losowanie grup. W grupie przyszło nam walczyć z Reprezentacjami: Rosji, Serbii oraz Bośni. Nasz pierwszy mecz rozpoczęliśmy z drużyną Rosji. Do przerwy niestety przegrywamy 2-0. Tak naprawdę pierwszą połowę przespaliśmy kompletnie. W drugiej zaczęliśmy ciut lepiej grać i zdobywamy bramkę kontaktową. Po chwili Rosja odpowiada kontrą i ostatecznie przegrywamy 3:1.

Kolejna porażka

Drugi mecz to mecz, z drużyną gospodarzy z Bośniakami. Jedno było pewne. Za gospodarzami wszystko będzie, ściany, kibice, sędziowie. Tak też było. Lecz wyniki do przerwy to 1:0 dla nas, gdzie prowadzenie uzyskaliśmy w 47 sekundzie meczu. Gospodarze zdominowali całą drugą połowę aplikując nam 4 bramki i przegrywamy 4:1. Po tej porażce odpadamy z dalszej rywalizacji i na otarcie łez zostaje nam gra o miejsca 9-16.

DiaEuro 2016: Tabela z grupami

A-grupa: Węgry, Belgia, Włochy, Ukraina;
B-grupa: Bośnia i Hercegowina, Polska, Serbia, Rosja;
C-grupa: Chorwacja, Macedonia, Słowenia, Słowacja;
D-grupa: Rumunia, Bułgaria, Portugalia, Uzbekistan
A tymczasem…

Do finałowej czwórki awansowały drużyny: Rosji, Ukrainy, Bośni i Węgier. Dużą niespodzianką jest odpadnięcie ubiegłorocznego Mistrza Europy – Rumunii.

i pasmo sukcesów

Pierwszą fazę rozgrywek trzeba było zakończyć miłym akcentem, rywalizacją w grupie i wygrać mecz z Serbią. Plan wykonaliśmy i wygraliśmy 4-1. Mieliśmy całkowitą kontrolę w tym meczu.

I w ten sposób rozpoczynamy walkę o miejsca 9-16. Na początek Uzbekistan z którym łatwo wygrywamy 11-1. Kolejna faza to mecz z drużyną Włoch. Mecz bardzo ciężki. Pojedynek został rozstrzygnięty dopiero w serii rzutów karnych (wygrana 3-2), gdzie nasza okazała się lepsza od ekipy Squadra Azzurra. W regulaminowym czasie widniał remis 4-4.

10 miejsce…

Wracamy jednak do naszej rywalizacji. W meczu ostatnim już o miejsce 9 podejmujemy Słowację. Mecz ciężki. Graliśmy jakbyśmy mieli ciężkie nogi, widać było nas, że Mecz z Włochami z dnia wcześniejszego kosztował nas bardzo dużo sił i zdrowia. Przegrywamy ze Słowakami 7-4 i ostatecznie zajmujemy 10 miejsce.